+48733878444 info@inconventus.com
+48733878444 info@inconventus.com

TOP 5 najbardziej tajemniczych i nieodkrytych wysp w Europie

Ibiza i Majorka to nie dla Ciebie? Oto alternatywa: pięć zdecydowanie mniej gwarnych, oczywistych i uczęszczanych wysp, z dala od zgiełku i turystów. Na jednej z nich ruch samochodowy nie istnieje, a przemieszczanie się możliwe jest jedynie dorożką. Tajemnicze, nieco odludne i wciąż nieodkryte przez masową turystykę. O niektórych, takich jak Prangli, Filicudi czy Büyükada nawet mało kto słyszał!

Wakacje na wyspach — czy to w Hiszpanii, czy w Azji to już oklepane. Wszyscy tam byli, a najgorsze, że pewno będą też wtedy, kiedy zdecydujesz się na wakacje. Jeśli wolisz je spędzić raczej w klimacie Robinsona Crusoe, a listę rzeczy, które zabierzesz na bezludną wyspę masz od dawna gotową, to sprawdź te europejskie propozycje.

Prangli, Estonia

grill z naturalnego gazu na wyspie Prangii

Osobliwą atrakcją campingu na Pranglii jest grillowanie na gazie prosto z wnętrza wyspy – Shutterstock

Pewno wiesz, że Estonia to jeden z nadbałtyckich krajów, ale czy wiesz, że składa się z ponad 2000 wysp!? Prangli, położona jest w Zatoce Fińskiej, bliżej Tallina. Choć temperatury wody w Bałtyku, zwłaszcza w tamtych rejonach nie są, delikatnie mówiąc, tropikalne to nie powinno cię zrazić. Drewniane sauny i przytulne chatki, podobne do tych skandynawskich, pozwolą ogrzać się po kąpieli, a nawet morsowaniu. Choć wyspa jest niewielka i wystarczy jeden dzień, by zjechać ją wszerz i wzdłuż, to polecamy dłuższy pobyt. Na miejscu można wypożyczyć rowery i odkrywać naprawdę dziewicze wioski rybackie i piaszczyste plaże. Odkryj urokliwy port Kelnase, ale przede wszystkim dziką naturę w niepowtarzalnych barwach, a także kojącą ciszę i spokój. Na wyspę można się dostać z centrum Tallina. 

Terschelling, Holandia 

TOP 5 najbardziej tajemniczych i nieodkrytych wysp w Europie

Holandia to kraj rowerów, wyspy nie są wyjątkiem – Shutterstock

Terschelling to druga co do wielkości wyspa z archipelagu Wysp Wschodniofryzyjskich z najstarszą w Holandii latarnią morską, Brandaris, pochodząca z 1594 roku. Wyspa słynie z upraw żurawiny, ale nas interesują bardziej jej szczególnie malownicze szlaki rowerowe: ponad 45 km ścieżek, które biegną zygzakiem przez bagna otoczone morzem. Fani sportów wodnych takich, jak żeglarstwo czy kitesurfing również się nie zawiodą. Odwiedzając Terschellingszykuj się na pieszą wycieczkę po bagnach i błotnych równinach i odwiedzić rezerwat przyrody Boschplaat na wschodzie wyspy — występują tu unikalne gatunki roślin, motyle, a także liczna kolonia ptaków.

Miejscową kulturę ożywia Oerol Festival, ale polecamy też wycieczkę do muzeum wraków — Wrakkenmuseum Terschelling — można tam zobaczyć znaleziska pochodzące z ponad 150 wraków statków, odkrytych w przybrzeżnych wodach. Zimy na wyspie są dość łagodne — śmiało można planować wyjazd po sezonie.

Jak tu dotrzeć? Szybki prom pasażerski z Harlingen do Terschelling zajmuje 45 minut. Harlingen znajduje się 1 godzinę 20 minut jazdy samochodem od Amsterdamu lub 2,5 godziny pociągiem z Amsterdamu Zuid.

Büyükada, Turcja

dorożka na ulicy Buyukada,

To jedna z tych wysp, na których ruch pojazdów mechanicznych jest całkowicie zabroniony – Shutterstock

Turcja to popularny kierunek wakacyjny, ale jak znaleźć tam ustronne miejsce, zdala od tłumów w kurortach czy zgiełku Stambułu? Nie trzeba daleko szukać — miejskiego portu mamy regularne połączenia na wyspę Büyükada w archipelagu Wysp Książęcych. To jedna z tych wysp, na których ruch pojazdów mechanicznych jest całkowicie zabroniony — przemieszczanie się jest możliwe tylko dorożkami oraz rowerami. Büyükada słynie z pięknej osmańskiej architektury, zwłaszcza drewnianych, zabytkowych willi — w czasach sułtanatu była ona miejscem zsyłki książąt. 

Dziś najbogatsi mieszkańcy Stambułu posiadają tam swoje wille, w których w sezonie spędzają weekendy oraz urlop. Niegdyś będąca perełką stambulskiej bohemy artystycznej, poszukującej tam weny i inspiracji, dziś przyciąga coraz więcej turystów, dlatego na Büyükada najlepiej wybrać się poza sezonem

Ze stambulskich portów Kabataş, Eminönü, Kadıköy oraz Bostanci kursują promy, więc to może być alternatywna baza noclegowa do zwiedzania tureckiej stolicy. 

Filicudi, Wyspy Liparyjskie, Sycylia

widok na wulkaniczną wyspę Filicudi

Filicudi to wulkaniczna wyspa z gorącym klimatem i skalistym wybrzeżem – Shutterstock

Nie zapominamy o kierunku z południa Europy, który z pewnością dostarczy dawki słońca i ciepłą nawet zimą! Filicudi to wulkaniczna wyspa z gorącym klimatem i skalistym wybrzeżem, na którą dotrzesz promem z Palermo. Jeszcze w latach 70’ ubiegłego stulecia w ramach kary zsyłano tu baronów narkotykowych i przestępców. Dziś Filicudi ma zgoła inne oblicze — rajska wyspa z czystą lazurową wodą i co najważniejsze, niewielką liczbą turystów. To, co szczególnie warto zobaczyć (w przerwie od dolce far niente) to miasto Capo Graziano, w południowej części wyspy — to jedno z największych odkryć archeologicznych. Mieści ono w sobie około 30 owalnych chat. Nieopodal znajduje się malownicza i kameralna plaża Le Punte, na którą można się dostać z głównej ulicy Filicudi. 

Cape Clear, Irlandia

kamienna chata na irlandzkiej wyspie

Pogoda może nie rozpieszczać, ale klimat irlandzkich bezdroży to wynagrodzi – Shutterstock

To absolutny hit w kategorii outdoor: Cape Clear, najbardziej wysunięta na południe zamieszkana wyspa Irlandii Gaeltacht, o długości 3 mil i szerokości 1 mil, położona 13 km od wybrzeża West Cork, u wybrzeży Baltimore. Nie musisz zaczytywać się w powieściach Bronte, żeby docenić atmosferę spacerów w surowym krajobrazie wzburzonego morza, porywistego wiatru, wśród rozpościerający się na wzgórzach pól wrzosu. Wytęż wzrok a dostrzeżesz w dali Fastnet Rock – znany jako Ireland’s Teardrop, ostatnia wyrwa na ojczystej ziemi, którą widziały tysiące emigrantów, którzy wyruszyli do Nowego Świata. Cape Clear to główne centrum obserwacji ptaków w Irlandii. Wieloryby, żółwie skórzaste, słonecznice, delfiny i rekiny są regularnie widywane każdego roku.

Jak trafić na ten kraniec Irlandii? Najlepiej i najszybciej będzie dostać się najpierw do Cork, a stamtąd do Baltimore lub Schull, skąd kursują promy do Cape Clear (40 minut). 

Zostaw komentarz

Przejdź do rezerwacji