Nie wahaj się do nas zadzwonić. Jesteśmy zespołem ekspertów i z przyjemnością z Tobą porozmawiamy.
+48 733 878 444
info@inconventus.com
Rumunia pozostaje największym producentem słonecznika w Unii Europejskiej. W 2020 r. kraj ten zajmował pierwsze miejsce w UE zarówno pod względem produkcji, jak i powierzchni upraw.
W ubiegłym roku całkowite zbiory słonecznika w Rumunii spadły z powodu suszy o 1,497 mln ton w porównaniu z 2019 r., do 2,07 mln ton. Według EUROSTAT powierzchnia upraw słonecznika wynosiła 1254,38 tys. hektarów w grudniu 2021 r.
✈︎ Lotnisko Chopina w Warszawie ✈︎ Port lotniczy Bukareszt ✈︎ Lotnisko Chopina w Warszawie
2 godziny przed lotem
Rumuńscy rolnicy w czołówce produkcji: pszenicy, jęczmieniu, rzepaku i słonecznika.
Według danych operacyjnych z 16 sierpnia 2021 r. łączna produkcja pszenicy zebranej wynosi 11,33 mln ton, co jest najwyższą produkcją odnotowaną od czasu przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej.
Również łączna produkcja jęczmienia jest w 2021 roku na rekordowym poziomie 1,88 mln ton, najwyższym od 2007 roku. A w przypadku tej uprawy lata 2017, 2018 i 2019 były najlepsze, bo produkcja jęczmienia przekroczyła 1,26 mln ton .
„Pozostałe zboża – żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, proso, gryka itp. – również miały dobre plony, dzięki czemu łączna produkcja zbóż przekracza do tej pory 15 mln ton.
Rzepak w 2021 roku zanotował najwyższą średnią produkcję z hektara (3022 kg/ha) od 2007 roku i do tej pory, ze względu na stosowane odmiany, zastosowanie odpowiedniej technologii oraz sprzyjające warunki agrometeorologiczne. W 2016 r. średnio z hektara wyniosło 2835 kg/ha, aw ubiegłym roku 2124 kg/ha.
W 2021 roku Rumunia odnotowała maksimum produkcji słonecznika, przy wzroście o około 1,22 mln ton w stosunku do roku 2020, ale brak jednostek przetwórczych na poziomie krajowym prowadzi do sprzedaży surowca do krajów Unii Europejskiej i nie tylko, jak twierdzą przedstawiciele Rumuńskiego Klubu Rolników.
Scentralizowane dane pokazują, że obszar upraw słonecznika w Rumunii stanowi 27,3% całkowitej powierzchni Unii Europejskiej. Tym samym w porównaniu z Francją, jednym z krajów o największej powierzchni użytków rolnych w Europie, gdzie w 2021 roku obsiano około 660 tys. hektarów, Rumunia ma jeden z najlepszych plonów charakterystycznych dla tej uprawy.
🛬 Przylot na lotnisko w Bukareszcie.
👋 Spotkamy naszego lokalnego przewodnika.
🚌 Przejazd do centrum miasta.
🏨 Zameldowanie w hotelu 4⭐️ Central Hotel położonym w centrum.
🎤 Spotkanie z przedstawicielami Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Kukurydzy, prezentacja i dyskusja o rolnictwie w Rumunii – w sali konferencyjnej w hotelu
🧭 Piesza wycieczka po Bukareszcie.
🍽 Kolacja w restauracji w zabytkowej części miasta.
🍽 Śniadanie
🛎 Wymeldowanie z hotelu.
🚜 Wyjeżdżamy na 2 gospodarstwa które uprawiają słonecznik, rzepak, kukurydzę, pszenicę. Spotkanie i dyskusje z przedstawicielami gospodarstwa.
🍽 Obiad w restauracji na trasie.
🚌 Wieczorem przejazd do Konstancy
🏨 Zameldowanie w hotelu 4⭐️ Mamaia centralnie położony i nad morzem
🍽 Śniadanie
⚓️ Zwiedzanie portu w Konstancy autobusem i spotkanie z przedstawicielem portu z dużym doświadczeniem w handlu zbożem w porcie. Wyjaśnienia dotyczące obiektów magazynowych. Port jest największym na Morzu Czarnym i jednym z najważniejszych w Europie.
🍷 Przejazd do winiarni Rasova. Wizyta, degustacja wina i lunch.
🚌 Powrót do Konstancy.
🧭 Zwiedzanie Konstancy – pierwotnie zwanej Tomis, założonej przez greckich kolonistów z Miletu w VI wieku pne, zostało podbite przez Rzymian w 71 roku pne.
🏖 Czas wolny na plażowanie.
🍽 Śniadanie
🏖 Czas wolny na plażowanie.
🚌 Wyjazd w kierunku lotniska
🛫 Lot do Warszawy